Pif-Paf | Ochrona kasztanowców

Szczepienie drzew kasztanowcaSzczepienie kasztanów PDF Drukuj Email

Szczepienie kasztanów - w Polsce do ochrony kasztanowców przed szrotówkiem kasztanówcowiaczkiem stosuje się m. in. opracowaną w ZPUH „BEST-PEST” i w Instytucie Kwiaciarstwa i Sadownictwa w Skierniewicach przez prof. Dr hab. Gabriela Łabanowskiego metodę iniekcji do pni kasztanowców żelu zawierającego imidachloprid. Metoda ta polega na umieszczeniu preparatu w niewielkich otworach wywiercanych na obwodzie drzewa. Najkorzystniej jest wykonać ten zabieg wczesną wiosną po ustąpieniu mrozów, a jeszcze przed rozwojem liści tj. w marcu lub na początku kwietnia. Zabiegi wykonują przeszkolone firmy posiadające aktualny certyfikat na zakup i stosowanie preparatu wydany przez Instytut Kwiaciarstwa i Sadownictwa.

Proponujemy ochronę kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem metodą iniekcji do pni kasztanowców żelu o nazwie TREEX 200 SL (zezwolenie MRiRW. Nr R-16/2007 z dnia 27.04.2007r.). Metoda ta polega na umieszczeniu preparatu w otworach o średnicy 4 mm i głębokości 3 cm na obwodzie pnia drzewa co 70 cm. Preparat jest środkiem owadobójczym i grzybobójczym, przeznaczony do zwalczania gąsienic szrotówka kasztanowcowiaczka. Dodatek substancji grzybobójczej zabezpiecza po iniekcji otwory w pniu przed wystąpieniem chorób grzybowych.

Zabiegi wykonują przeszkolone ekipy posiadające aktualny certyfikat na zakup i stosowanie preparatu (nr certyfikatu Firmy PIF-PAF 75/2004).

{gallery}kasztany{/gallery}

 

 
Metoda chemiczna doglebowa PDF Drukuj Email

Metoda polega na aplikacji doglebowej preparatu Apacz 50 WG.

Stosuje się ją na drzewostanie, który nie jest zlokalizowany w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych. Preparat wnika do drzew przez korzenie i chroni liście przed zasiedleniem przez szrotówka.

Preparat należy stosować wczesną wiosną, po rozmarznięciu gleby. Wokół drzewa wykonywane są otwory, do których wlewa się preparat. Zabieg można wykonać również przy użyciu aplikatora doglebowego wprowadzając roztwór preparatu w strefę korzeniową pod okapem drzewa. Jednokrotne użycie insektycydu Apacz 50 WG w okresie wiosennym chroni kasztanowce przez 2 sezony wegetacyjne przed ich masowym zasiedlaniem przez szkodnika.

Cena usługi uzależniona od obwodu pnia kasztanowca.