Pif-Paf | Ochrona kasztanowców

Szczepienie drzew kasztanowcaSzczepienie kasztanów PDF Drukuj Email

Szczepienie kasztanów - w Polsce do ochrony kasztanowców przed szrotówkiem kasztanówcowiaczkiem stosuje się m. in. opracowaną w ZPUH „BEST-PEST” i w Instytucie Kwiaciarstwa i Sadownictwa w Skierniewicach przez prof. Dr hab. Gabriela Łabanowskiego metodę iniekcji do pni kasztanowców żelu zawierającego imidachloprid. Metoda ta polega na umieszczeniu preparatu w niewielkich otworach wywiercanych na obwodzie drzewa. Najkorzystniej jest wykonać ten zabieg wczesną wiosną po ustąpieniu mrozów, a jeszcze przed rozwojem liści tj. w marcu lub na początku kwietnia. Zabiegi wykonują przeszkolone firmy posiadające aktualny certyfikat na zakup i stosowanie preparatu wydany przez Instytut Kwiaciarstwa i Sadownictwa.

Proponujemy ochronę kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem metodą iniekcji do pni kasztanowców żelu o nazwie TREEX 200 SL (zezwolenie MRiRW. Nr R-16/2007 z dnia 27.04.2007r.). Metoda ta polega na umieszczeniu preparatu w otworach o średnicy 4 mm i głębokości 3 cm na obwodzie pnia drzewa co 70 cm. Preparat jest środkiem owadobójczym i grzybobójczym, przeznaczony do zwalczania gąsienic szrotówka kasztanowcowiaczka. Dodatek substancji grzybobójczej zabezpiecza po iniekcji otwory w pniu przed wystąpieniem chorób grzybowych.

Zabiegi wykonują przeszkolone ekipy posiadające aktualny certyfikat na zakup i stosowanie preparatu (nr certyfikatu Firmy PIF-PAF 75/2004).

{gallery}kasztany{/gallery}

 

 
Metoda chemiczna doglebowa PDF Drukuj Email

W Polsce, jedną z metod ochrony kasztanowca białego przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem jest metoda chemiczna przy użyciu środków owadobójczych stosowanych doglebowo. W parkach, na terenach zieleni i w zadrzewieniach można wykonywać zabiegi doglebowej aplikacji preparatem z grupy pochodnych neonikotynoidów zawierających acetamipryd.

Odmierzoną dawkę preparatu, w zależności od obwodu pnia, aplikuje się w strefę korzeniową pod okapem drzewa. Preparat wnika do drzew przez korzenie i chroni liście przed zasiedleniem przez szrotówka.

Przeprowadzone obserwacje i dokonana ocena skuteczności działania preparatu zastosowanego doglebowo wykazały, że chroni on kasztanowce przed zasiedleniem przez szrotówka kasztanowcowiaczka w 70 – 80 % w przypadku kiedy jest to pierwszy zabieg ochronny.

 

Pamiętaj: Insektycyd należy stosować wczesną wiosną zaraz po ustąpieniu przymrozków.